Viziteaza noul site PCFORUM.RO !
Cautare
Cautare
AutentificareUtilizatorParola

Inregistrare
Inregistrare
Portalul PCForum Hardware Sofware Jocuri video Telefoane Mobile / Gadgeturi Internet
PC Forum » Zona libera » Software » Intrebari si probleme » Cum instalez Windows XP?

Raspunde la subiect  Trimite acest topic pe Yahoo Messenger
Pagina123>
Cum instalez Windows XP?

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
WAYNEN (21) Sex:Barbat

Securitate IT

Nou venit
Nou venit
Vezi profilul userului

Inscris la: 22/Mai/2008

WAYNEN este offline  Trimite mesaj privat Trimite un email
Mesaj Trimis: 29 Mai 2008 21:53    Subiect:  Cum instalez Windows XP? Raspunde cu citat (quote)

Vezi super-ofertele zilei! Mergi in Magazinul Online
Am si eu o intrebare.Cum se instaleaza Windoes XP?Iti trebuie CD si disketa de bootare.Cum pot sa formatez in NTFS?Sa-mi explice pasii pe care trebuie sa-i fac pe rand sa instalez Windowsul?Daca am Last XP cum pot sa-l sterg si sa bag Windows XP Professional?
Comentarii:
korsar (56) Sex:Barbat

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Inscris la: 16/Mar/2006
korsar este offline  Trimite mesaj privat
Mesaj Trimis: 30 Mai 2008 12:33    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

in primul rand,salvezi fisierele de care ai nevoie,pe cd,dvd,sau intr-o partitie pe care nu o vei formata.nu ai nevoie de disketa,poti instala de pe cd.daca ai hard SATA,pui pe disketa driverul pt hard,sa-l poti adauga,altfel hardul nu va fi vazut.exceptie,daca ai un cd cu winxp,in care a fost inclus acest driver.daca hardul tau e IDE,nu ai nevoie de driver pt el. mai ai nevoie de drivere pt win xp.in mod normal,ar trebui sa le fi primit pe un cd,cand ai cumparat pc-ul. daca nu ai,vezi exact ,ce placa de retea,sunet,video ai si le iei de pe siteul producatorului,si le pui pe un cd,stick sau card de memorie,sa le poti instala mai tarziu. ar fi bine sa ai la indemana un alt pc,cu conexiune la net,sa poti cauta,daca ai nevoie de ajutor.
acum.poti trece la instalare.bagi cd-ul cu winxp si dai un restart,apoi citesti cu atentie instructiunile,si le urmezi.te va intreba daca vrei sa repari vekiul windows,sau vrei sa instalezi "fresh copy".alegi asta din urma.te va intreba daca vrei sa pastrezi sau sa modifici partitiile de pe hard,sa formatezi in ntsf sau fat,daca vrei sa formatare rapida sau deep,in ce partitie vrei sa instalezi,etc.daca ai hard pe sata,cand te intreaba daca vrei sa adaugi ceva,alegi yes si bagi disketa cu driverul.
cand ai terminat de instalat,(cam o ora),deskizi device manager si vezi care device-uri nu-s in regula si instalezi driverele pt ele.instalezi si driverele pt ce mai ai tu p-,acolo...imprimanta,camera web,etc. dupa ce ai instalat toate driverele,instalezi aplicatiile pe care vrei sa le folosesti...adica jocuri,messenger,office,etc....
bafta.Smile

Securitate IT

Nou venit
Nou venit
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 30 Mai 2008 21:26    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Korsar.Dar mai am si doua intebari.Prima .Ce CD sa bag cu memoria,cu placa video,cu hardul?Si a doua:Cand am discutat pe forumul cu hardware despre problema mea cu tastatura si ziceai ca nu e de la tastatura,ci e de la versiunea a Windowsului XP(Last XP) nu este buna ci trebuie sa bag Windows XP Professional.Dupa ce-l instalez si-l formatez in NTFS o sa mai faca tastatura talente la jocuri?

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 31 Mai 2008 0:38    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

hai sa le lamurim:
-bagi cd-ul cu winxp,pe care vrei sa-l instalezi.
-cu memoria,n-am zis nimic,doar cu harddiskul,in cazul ca e SATA (serial ata),vei avea nevoie de driver,deoarece nu e inclus pe cd-ul cu windows. sau,din bios,poti selecta,sa fie vazut ca un hard pe IDE,am mai scris de asta pe acest forum.daca harddiscul tau e IDE,nu ai nevoie de driver pt el.
al doilea cd de care vorbesti,e cel cu driverele.asta il bagi,dupa ce ai terminat de instalat windowsul.si nu e nevoie sa fie cd,pot fi salvate pe harddisk,intr-o partitie pe care n-o formatezi,pe un stick de memorie.sau le poti descarca ulterior de pe net.cu conditia,ca driverul placii tale de retea,sa fieinclus pe cd-ul cu windowsul,ca daca nu,nu vei putea iesi pe net,deci nu vei putea descarca nici driverele.de aia am recomandat,sa ai pt orice eventualitate,un alt pc cu acces la net,pt ca nu se stie,care drivere incluse pe cd-ul tau cu windows,sunt compatibile cu pc-ul tau,si care nu.e posibil,sa ai nevoie doar de driverele pt placa de sunet si video,dar posibil sa ai nevoie si de driverul pt placa de retea.adica,nu vei avea sunet,pe monitor vei avea imagine,dar de proasta calitate,doar cat sa poti vedea ce se intampla,sa poti face setarile.asta vei constata.doar dupa ce vei reinstala windowsul.bineinteles,cum am mai spus,va fi nevoie sa reinstalezi si celelalte drivere,pt imprimanta,camera web,etc.
legat de tastatura,nu are nevoie de driver,desi exista tastaturi multimedia,care vin cu un cd,pt aplicatii "extra".doar am presupus ca buba vine de la windowsul tau modificat,(last,ultimate,etc),care de multe ori fac figuri,tinand cont ca pe vremea cand aveai xp-ul original,totul era ok.

Securitate IT

Nou venit
Nou venit
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 31 Mai 2008 16:28    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

Ce fel de drivere?Da-mi exemplu.

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 31 Mai 2008 22:15    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

driverele sunt niste "programele", cu ajutorul carora,windowsul recunoaste anumite componente si cu ajutorul lor le poate utiliza. orice componenta a pc-ului,fie ea interna,sau externa,(pe usb),are nevoie de un driver.o parte,cele mai uzuale,pot fi incluse pe cd-ul cu windows.majoritatea driverelor,fie se vand pe un cd,odata cu componenta respectiva,fie se pot descarca de pe siteul producatorului,sau de pe siteuri specializate,ca www.driverguide.com ,de exemplu.
daca ai un cablu pt telefon,o imprimanta,camera web,tuner tv,bluetooth,placa wireles,aparat foto,etc,toate au nevoie de un driver,care se vinde impreuna cu deviceul respectiv,pe un cd. a nu se confunda driverul de pe cd,cu aplicatiile,incluse tot pe acel cd.
mai clar decat atat,nu cred ca pot explica....Smile
dupa ce ai instalat windowsul,deskizi device manager si acolo.vor aparea cu semnul exclamarii,cmponentele care nu functioneaza,sau nu functioneaza corect,din cauza ca nu au driverele instalate,sau nu au driverul corect. la fel,din cand in cand,poti cauta pe siteul producatorilor daca nu au aparut versiuni de drivere mai noi.
daca nu stii ce componente ai in pc,poti scana cu aida32 ,belarc advisor,etc,sa vezi cam ce ai in pc.

Securitate IT

Nou venit
Nou venit
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 01 Iun 2008 20:32    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

Eu am hard ata.Imi trebuie driver pentru el si ziceti-mi si mie driverul.

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 01 Iun 2008 21:20    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

pt hard ata nu ai nevoie de driver,e inlus in windows. (ide si ata e cam acelasi lucru)
si in cazul ca ai nevoie de un driver,nimeni nu-ti poate spune de ce ai nevoie,daca nu spui exact modelul componentei respective si pt ce sistem de operare vrei sa-l folosesti...asta ca sa stii pe viitor.

Securitate IT

Nou venit
Nou venit
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 02 Iun 2008 21:36    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

Ce este si cum se face o disketa de bootare?

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 02 Iun 2008 23:37    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

se face f simplu,dar trebuie sa ai instalat un windows curat,fara virusi,sau alte probleme. dar tu nu ai n-ai nevoie de asa ceva,bootezi de pe cd-ul cu windows xp,cum am mai scris.
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Raspunde la subiect    PC Forum » Zona libera » Software » Intrebari si probleme » Cum instalez Windows XP?
Pagina123>
Pagina 1 din 3

Mergi direct la:

Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum

Topicuri Similare
Subiect / Autor Forum Răspunsuri Ultimul mesaj