Viziteaza noul site PCFORUM.RO !
Cautare
Cautare
AutentificareUtilizatorParola

Inregistrare
Inregistrare
Portalul PCForum Hardware Sofware Jocuri video Telefoane Mobile / Gadgeturi Internet
PC Forum » Zona libera » Mobile | Foto | Gadgeturi » Terminale » "Lipsa numar"

Raspunde la subiect  Trimite acest topic pe Yahoo Messenger
"Lipsa numar"

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dani4925 (39) Sex:Barbat

Securitate IT

Master
Master
Vezi profilul userului

Inscris la: 27/Apr/2006
dani4925 este offline  Trimite mesaj privat Trimite un email Blog Viziteaza site-ul utilizatorului ID Yahoo Messenger
Mesaj Trimis: 04 Dec 2008 16:57    Subiect:  "Lipsa numar" Raspunde cu citat (quote)

Vezi super-ofertele zilei! Mergi in Magazinul Online
Ce se poate face cand cineva te bazaie cu "bip-uri" iar pe telefon iti apare "Lipsa numar". N-ar fi problema daca ar fi din cand in cand, devine suparator cand e zi de zi si cu zecile.
Din cate am inteles poti sa-i zici operatorului tau de telefonie sa-ti respinga numere de telefon, dar trebuie sa le stii... cum le afli daca pe telefon iti apare "Lipsa numar"?
Comentarii:
Newsman (42) Sex:Barbat

Securitate IT

Traficant de Informatii
Traficant de Informatii
Vezi profilul userului

Inscris la: 01/Mar/2006
Newsman este offline  Trimite mesaj privat Blog Viziteaza site-ul utilizatorului ID Yahoo Messenger
Mesaj Trimis: 04 Dec 2008 18:58    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

Cred ca cel mai bine este sa vorbesti direct la operator la numarul tau fara taxa. Am auzit de problema asta, cred ca operatorul stie cum sa le blocheze. Probabil sunt apeluri din Net sau apeluri cu "ascunde ID". Dar il ascunde doar catre tine.

Ai incercat sa ii raspunzi? Daca ii raspunzi de mai multe ori o sa il coste...
korsar (61) Sex:Barbat

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Inscris la: 16/Mar/2006
korsar este offline  Trimite mesaj privat
Mesaj Trimis: 04 Dec 2008 22:53    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

eu personal n-am auzit ca cineva bipuit in draci de pe numar ascuns,sa fi fost ajutat de operatorul de telefonie,desi in centrala se poate afla cui apartine acel numar.deci,una din solutii ar fi cea propusa de newsman:raspunzi repede,sa-i mananci banutii,pana se satura.Smile mai,poti seta telefonul,sa nu sune decat la numerele din agenda.ar mai fi si o shmekerie,cu redirectionarea apelului,spre un numar care pe tine nu te costa nimic,acolo sa-i intre automat mesageria vocala,care in loc de text,are inregistrat sunetul de apel,adica omul aude ca suna,dar de fapt el e taxat.partea proasta e ca in acest caz din urma,o pot musca si apelantii "nevinovati".

Securitate IT

Master
Master
Vezi profilul userului

dani4925 este offline  Trimite mesaj privat Trimite un email Blog Viziteaza site-ul utilizatorului ID Yahoo Messenger
Mesaj Trimis: 05 Dec 2008 10:41    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

operatorul (Orange) nu poate sau nu vrea ca virgula din cate am inteles statul iti da licenta de operator de telefonie doar daca poti sa faci nu stiu ce printre care si serviciul CLIP "avansat" adica sa vezi orice numar iti intra in centrala chiar daca el este "ascuns". Noi oamenii de rand beneficiem doar de CLIP standard care nu poate sa "vada numerele lipsa"... nu stiu cu cine trebuie sa vorbesc sa-mi activeze si mie serviciul CLIP "avansat". Pana la urma cred ca o sa-mi redirectionez apelurile la 112...

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 05 Dec 2008 15:05    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

aia cu 112 nu mi se pare o idee tocmai buna.Smile mai ales,daca-ti redirectionezi toate apelurile.mai exista la unele telefoane,optiuni gen "lista respingere",in care poti adauga si apelurile cu numar ascuns si acele apeluri sunt respinse automat. nu garantez ca functioneaza si in cazul tau,dar poti incerca.

Securitate IT

Master
Master
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 06 Dec 2008 10:31    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

"lista respingere" exista, dar trebuie sa stii numarul, il comunici la operator si e foarte interesant ca daca numarul din "lista neagra" te suna, chiar cu numar ascuns, apelul este respins... asa zice operatorul...

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 06 Dec 2008 13:36    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

hahaha!...foarte de treaba astia de la orange.! Smile pai daca stii numarul,il poti adauga singur in lista de respingere,sau intr-un grup la care tonul de apel sa fie "mut".in ambele cazuri,iti apare la apeluri pierdute,doar ca telefonul nu mai suna. eu ma gandeam ca din moment ce ei stiu acel numar,dar nu vor sa ti-l comunice,ar putea sa-l treaca la respinse. acu un an,exista un site,care azi nu mai e,dar posibil sa fi aparut altele asemanatoare,deci cauta pe net.metoda era simpla:setai redirectionarea spre un nr de tel fix,cand erai beep-uit,dadeai reject,apelul era redirectionat spre acel nrde telefon.apoi,intrai pe site,unde puteai vedea acel nr ascuns. daca ai tel cu symbian,exista Advanced Call Manager , sau Handy Blacklist. poti face redirectionari inclusiv pt nr ascuns.

Securitate IT

Master
Master
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 08 Dec 2008 10:08    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

nu am tel cu symbian dar fac rost si incep sa caut Advanced Call Manager... am mai intrebat si toti mi-au zis ca nici macar symbian-ul (+ soft specializat) nu poate sa ma rezolve cu "numarul ascuns"

Securitate IT

Moderator pcforum.ro
Moderator pcforum.ro
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 08 Dec 2008 12:58    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

de regula.merge(sau cel putin mergea cand am testat eu)...acum,poate ca te suna de pe skype,yahoo mess,o centrala telefonica rudimentara,de la tzara etc...dar cel mai posibil sa te sune de pe un mobil,zic eu.
intr-o vreme,pe cosmote nu puteai ascunde nr.adica,daca redirectionam un apel pe un tel cosmote,chiar daca eram sunat cu nr ascuns,aparea nr.acum,am testat si nu mai tine figura.Smile
advanced call manager,are varianta trial, sper sa fie full functionala http://www.webgate.bg/products/acm/

Securitate IT

Master
Master
Vezi profilul userului

Mesaj Trimis: 11 Dec 2008 9:53    Subiect:   Raspunde cu citat (quote)

Mi-am luat E51 (ca-i la oferta) si am reusit cu Handy Blacklist. In meniu are optiune de blocare a numerelor private, dar nu merge asa, prima data am fost dezamagit, dar functioneaza, cand te suna "lipsa numar" dai respingere apel si apare un mic meniu de unde poti sa alegi sa treci respectivul numar in "black list" (l-am descoperit din greseala) si acum problema s-a rezolvat. Multzam de sfat.
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Raspunde la subiect    PC Forum » Zona libera » Mobile | Foto | Gadgeturi » Terminale » "Lipsa numar"
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:

Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum

Topicuri Similare
Subiect / Autor Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Nu sunt mesaje noi Vanzari Monitoare LCD Second Hnad 15" 17" 19" 20" 21" 22" 2
preturibune_ro
Anunturi gratuite 0 19 Oct 2011 8:25 Vizualizarea ultimului mesaj
preturibune_ro
Nu sunt mesaje noi "Desperate Housewives" Âși "Lost", gratuit pe site-ul ABC
alterego
Internet si Comunicatii 1 27 Mar 2010 19:18 Vizualizarea ultimului mesaj
cellgsm
Nu sunt mesaje noi MONITOARE 15"17"19"20"21" NOI SI SECOND==24-36 LUNI GARANTIE
alex_nete
Anunturi gratuite 1 27 Mar 2010 19:20 Vizualizarea ultimului mesaj
cellgsm
Nu sunt mesaje noi De ce nu s-ar alia victimele "stingii" si ale "dreptei"?
Tatanka Iyotake
Social 0 23 Oct 2010 16:23 Vizualizarea ultimului mesaj
Tatanka Iyotake
Nu sunt mesaje noi MONITOARE LCD 15" 17" 19"- GARANTIE 12 LUNI - Pret de la 239
preturibune_ro
Anunturi gratuite 0 21 Ian 2011 9:44 Vizualizarea ultimului mesaj
preturibune_ro

Ora este GMT + 3 ore. Acum este: 13:42

stiri teste hardware
Telefoane mobile
ComputerBlog.ro